یکشنبه, 6 مهر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
سال 1399
محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است
کمبود آب جدی است - در مصرف آن صرفه جویی نمائیم
سد مخزنی دویرج
طبیعت ایلام

معرفی کلی استان ایلام

 

با وسعتی بالغ بر 19045 کیلومتر مربع در غرب کشور که از شمال به استان کرمانشاه ، از شرق و جنوب شرقی به ترتیب با استانهای لرستان و خوزستان و از سمت غرب با کشور عرق همسایه است .

  • دارای هفت شهرستان به نامهای : ایلام ، مهران، دهلران، ایوان . آبدانان . دره شهر و سرابله می باشد.
  • این استان با متوسط بارندگی سالیانه 427 میلیمتر و با توجه به ویژگیهای زمین شناسی و توپوگرافی خاص از منابع آب سطحی و زیر زمینی قابل توجهی برخوردار است .


نظر به شرایط ویژه استان از جمله وجود ارتفاعات کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس پهنه استان ایلام از دو شرایط خاص آب و هوایی برخوردار است :

قسمت جنوبی و غربی این رشته کوه شامل دشتهای پست با حداقل ارتفاع حدود 60 متر از سطح دریا دارای شرایط آب و هوایی خشک و با حداکثر دمای بیش از 52 درجه سانتی گراد و در ناحیه شمالی استان آب و هوایی معتدل حکمفرماست.

 

تبخیر

  1. متوسط تبخیر از سطح طشتک تبخیر 2567 میلیمتر در سال
  2. متوسط تبخیر پتانسیل 2060.8 میلیمتر در سال
  3. متوسط تبخیر واقعی 1442.6 میلیمتر در سال

حوزه های آبریز

استان ایلام از نظر تقسیم بندی هیدرولوژیک و با توجه به نقشه توپو گرافی و شبکه هیدروگرافی رودخانه ها و حوزه های آبریز به دو حوزه تقسیم می شود:

1_ حوزه های آبریز رودخانه های مرزی

2_ حوزه های آبریز کرخه

رودخانه های حوزه مرزی اکثرآ از جنوب کبیر کوه سرچشمه گرفته و پس از مشروب نمودن دشتهای واقع در پایین دست حوزه های آبریز از مرز خارج شده و به طرف کشور عراق جریان پیدا می کنند.

مهمترین این رودخانه ها از جنوب به شمال به ترتیب عبارتند از : دویرج ، میمه، چنگوله ،گاوی ، کنجانچم ، شور شیرین ، گدار خوش ، تلخاب و کنگیر. علاوه بر بر این رودخانه ها ، مسیل های مهمی مانند: چیخاب، فسیل ، نصریان وجود دارد .

رودخانه حوزه آبریز کرخه عبارتند از : سیمره ، مولاب ، سیاه گاو ، ماژین ، دره شهر ، سیکان ، کلم ، شیروان ، زنگوان ، چناره و جزمان

بر روی رودخانه های ذکر شده 26 ایستگاه هیدرومتری درجه دو و یک وجود دارد .

 

 
آخرین به روزرسانی: 1397/04/31